Čo môže byť príčinou zväčšenej uzliny na ľavej strane krku?

Zodpovedané
4. nov 2018

Dobrý deň,

Chcela som sa s Vami poradiť o mojej situácii. Minulý týždeň som sa zobudila na to, že keď pohnem hlavou, bolí ma krk. Nahmatala som si hrčku na ľavej strane krku. V ten deň som sa cítila malátna, akoby ma obchádzala choroba. Večer už ma boleli kĺby aj svaly a mala som teplotu 37,5. Ráno som sa cítila už dobre, žiadne príznaky choroby som nemala. Hrčka však zostala, zdá sa mi, že je aj o trocha väčšia. Môže mať tak 3 cm a na dotyk je citlivá. Hrdlo trošinku červené ale s mandľami nemám nič, ani hrdlo ma nijak nebolí. Nekašlem, nesmrkám, len mám pocit akoby upchatých dutín.

Bojím sa však tej hrčky, lebo som čítala, že keď sa objaví hrča na krku a rýchlo sa zväčšuje, pričom nie sú prítomné žiadne príznaky choroby, môže ísť o rakovinu.
Mám sa veľmi báť a stresovať ako doteraz?
Alebo myslíte, že tomu nemám prikladať veľký význam a mám počkať tak 2 týždne, a len ju pozorovať?

Ďakujem za Vašu odpoveď.

Dobrý deň
Hrčka na krku bude pravdepodobne zväčšená lymfatická uzlina, ak je tam anamnéza zvýšenej teploty, celkovej únavy, bolesti svalov, príčinou zväčšenia uzliny bude najskôr vírusová alebo baktériová infekcia. Bolestivé, na dotyk citlivé zväčšenie uzlín je skôr infekčného pôvodu. Pri nebolestivom, tvrdom zväčšení uzlín by sme mali začať uvažovať aj o nádorovom pôvode. Lymfatické uzliny pri infekcii môžu byť zväčšené jeden až dva týždne, ak však toto zväčšenie pretrváva dlhšie ako dva týždne, mali by ste navštíviť Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková