Existuje liečba na depresiu, ktorá nevyvolá závislosť?

Zodpovedané
12. mar 2023

Dobrý deň,

v minulosti som bola 6 rokov vkuse na materskej dovolenke. Na konci tohto obdobia sa u mňa prejavili príznaky vyčerpania aj úzkosť. Potom som začala pracovať a všetko to pekne prešlo. Teraz, po piatich rokoch, sa mi v decembri tento stav vrátil. Opäť mám úzkosti, niekedy až depresie a bojím sa, že mi to neprejde. Vyhľadala som psychiatričku, predpísala mi liek Helex 0.25, užívam ho 3x denne. Po 5 týždňoch som sa cítila oveľa lepšie, tak mi lekárka znížila dávku lieku na 2x denne. Hneď odvtedy je mi zase horšie. Mám obavy brať ten liek, bojím sa závislosti.

Viete mi, prosím, poradiť nejakú inú, alternatívnu liečbu?

Ďakujem

Dobrý deň,

liečba depresie nepredstavuje závislosť.

Sú lieky, ktoré sa môžu užívať dlhodobo a nevyvolajú u Vás závislosť, preto je potrebné sa poradiť s Vašim psychiatrom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková