Hrozí mi nebezpečenstvo z prepláchnutia nosa neprevarenou vodou?

Zodpovedané
8. dec 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na preplachovanie nosa tzv. konvičkou. Mala som nádchu a upchaté dutiny. Kúpila som si konvičku a 2x si prepláchla nos. Nádcha ustúpila, cítim sa dobre, avšak prepláchla som si nos slaným roztokom. Bola to však voda z vodovodu - nebola prevarená. Teraz som sa dočítala, že to sa nemá robiť kvôli nejakej baktérii, ktorá sa môže dostať do mozgu.

Je nejaká inkubačná doba tejto baktérie, kedy sa môže prejaviť?

Mám ísť radšej na pohotovosť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ľudia si robia bežne preplachy nosa teplou vodou z vodovodu. Riziko nákazy je veľmi malé. Myslím si, že nemusíte mať obavy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková