Je nízky tlak a vysoký pulz v 39. týždni tehotenstva nebezpečný?

Zodpovedané
3. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom rozdielov medzi systolickým tlakom, diastolickým tlakom a vysokým pulzom. Som v 39. týždni a namerala som si hodnoty 97/84 a pulz 125/min.

Môže to súvisieť s anémiou?

Je takýto tlak a pulz nebezpečný?

Mám bikuspidálnu aortálnu chlopňu.

Mám to riešiť ešte pred pôrodom s kardiológom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

krvný tlak vo Vašom prípade je potrebné sledovať si každý deň, z jednej nameranej hodnoty sa nedá určiť diagnóza.

Ak máte akékoľvek ťažkosti týkajúce sa kardiovaskulárneho systému ako napr. dušnosť, opuchy dolných končatín, tak je vhodné kardiologické vyšetrenie.

Pri anémii je zvyčajne zvýšená srdcová frekvencia. Štandardne ak má tehotná žena známu nejakú vadu na srdiečku, tak v treťom trimestri by sa malo zopakovať echokardiografické vyšetrenie, pretože počas tehotenstva sú vyššie požiadavky organizmu sa srdcovocievny systém.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková