Je potrebná prísna diéta, aj keď mi už žlčník vybrali?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

som tri týždne po operácii žlčníka. Prvý týždeň som skoro nič nejedla, strach mi nedovolil, ale potom už pomaly všetko (vyprážané a mastné nejem). Nie som si istá ako je to s diétou. Neviem či ju dodržiavať skôr preto, aby som sa vyhla bolesti alebo preto, že môže vzniknúť nejaká ďalšia diagnóza. Prvé dni som bolesti nemala, teraz ich už trochu pociťujem, nie je to však nič hrozné.

Je potrebná prísna diéta, aj keď mi už žlčník vybrali?

Ďakujem

Dobrý deň,

sú pacienti, ktorí musia po takejto operácii dodržiavať prísnu diétu, pretože ak zjedia niečo mastnejšie, tak majú bolesti.

Na druhej strane sú pacienti, ktorí môžu zjesť akékoľvek jedlo. Je potrebné si to odsledovať a postupne zaťažovať tráviaci trakt. Treba sa riadiť pravidlom - postupne všetko, ale s mierou.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková