Je v poriadku, keď hypoechogénne ložisko rastie?

Zodpovedané
23. nov 2019

Dobrý deň,

už dlhšiu dobu chodím na kontrolné UZ krku pre bilaterálne zväčšené LU-stacionárny nález. Okrem toho mám ešte na štítnej žľaze malé hypoechogénne ložisko, ktoré na úplne prvom sone bolo do 2 mm. Na poslednom sone 4 x 2 mm.

Je to v poriadku, že s odstupom času to rastie?

Hormóny ŠŽ mám v poriadku.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hypoechogénne ložisko je rádiologický výraz a znamená, že uvedené ložisko má menšie sýtenie ako tkanivo štítnej žľazy.

Ak podrástlo toto ložisko o 2 mm, tak nemalo by ísť o nič vážne.

Ak by išlo napr. o podozrenie na nádorové zmeny, tak ložisko by sa zobrazilo inak ako len hypoechogénne.

Štandardne sa odoberá vzorka z ložísk zo štítnej žľazy vtedy, ak sú útvary väčšie ako 1 cm.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková