Mám užívať Utrogestan, keď som tehotná?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý večer,

som v 34. týždni tehotenstva a moja gynekologička mi predpísala Utrogestan 2 tabletky večer vaginálne. Mám skrátený krčok, som otvorená a vraj je to ešte na udržanie tehotenstva. V písomnej informácii k lieku je napísané, že nie je vhodný v druhom a treťom trimestri tehotenstva, lebo pri jeho užívaní môže dôjsť k poškodeniu pečene a žltačke u novorodencov.

Mám ho i napriek tomu užívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám daný liek napísala Vaša gynekologička, tak by ste ho mali užívať.

Vo všeobecnosti sa veľa liekov nepíše tehotným ženám, pretože sa na nich nerobia štúdie, a preto sa nevie presne povedať, ako predpísaný liek môže spôsobiť ťažkosti.

Avšak na základe skúseností lekárov z praxe sa niektoré lieky predpisujú ( v letákoch je často napísané, že liek v tehotenstve sa môže užívať po dohovore s Vašim lekárom, ktorý zváži risk a benefit.)

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková