Môže malý pankreas spôsobiť chronickú pankreatitídu?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

na sone brucha lekárka konštatovala, že môj pankreas je malý. Predtým som mala v krvi zvýšenú amylázu, lipázu a kreatín 78 umol/l. Ťažkosti mám v strese a po určitých jedlách, ale nie bolesti, pociťujem len mierny tlak v hornej časti brucha.

Mala by som ísť na MRI alebo CT?

Môže ísť o chronickú pankreatitídu už len kvôli malej veľkosti pankreasu?

Ďakujem

Dobrý deň,

malý pankreas by nemal byť príčinou chronickej pankreatitídy. Dôležitý je nález z MR, pretože na USG nie je pankreas 100% viditeľný.

Pri Vašich ťažkostiach je ešte potrebné doplniť gastrofibroskopické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková