Môžem užívať antibiotiká, keď sa liečim na kvasinky a na zápal žalúdka?

Zodpovedané
7. okt 2019

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred mesiacom som bol liečený na kvasinky. Boli to nejaké 3 druhy a zápal žalúdka. Ten ešte nieje doliečený na 100%.

Už beriem len Omeprazol Sandoz. Teraz mám chrípku a som už tri týždne zahlienený. Snažím sa vyzdravieť bez ATB, ale vždy sa mi to vracia. Mávam zimnicu.

Môžu mi antibiotiká uškodiť?

Pýtal som sa aj mojej gastro doktorky a ona povedala, že keď ich potrebujem, že mám ich brať. Len nie veľa.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak je indikácia na užívanie antibiotík, tak antibiotiká by sa mali užívať súčasne s probiotikami.

Na chrípku nezaberajú antibiotiká, pretože ide o vírusové ochorenie. Ak ste zahlienený, možno treba vyskúšať iný preparát. Veľmi účinný je Erdomed. Ide o liek na lekársky predpis, ktorý rozpúšťa hlieny a je protizápalový.

Antibiotiká sú vhodné vtedy, ak je pozitívny výter z hrdla eventuálne spúta (teda hlieny) a v krvi sú zvýšené zápalové parametre.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková