Môžu mi kvôli izolovanej hematocytúrii zlyhať obličky?

Zodpovedané
8. dec 2022

Dobrý deň,

po vyšetreniach na nefrológii mi bola stanovená diagnóza - izolovaná hematocytúria. Lekár mi oznámil, že niektorí ľudia majú krv v moči celý život.

Mám 41 rokov, nikdy som nebola u urológa a ani som nikdy nemala žiadne problémy tohto typu. Teraz pociťujem bolesti brucha, krížov, často močím, teplotu nemám. Akurát tlak som mala vždy nízky, teraz je na hodnotách 130/90.

Môže to byť kvôli obličkám?

Od augusta som absolvovala kolotoč vyšetrení. Všetko bolo negatívne až na mikroskopickú hematúriu a dysmorfné erytrocyty. Stav sa zlepšil, keď som užívala Ciprinol, ale teraz som na tom rovnako ako predtým.

Mám sa obávať zlyhávania obličiek?

Aké vyšetrenia by som mala ešte absolvovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri uvedenom náleze Vám nehrozí zlyhanie obličiek, nemusite mať obavy zo zlyhania.

Ak máte prejavy infekcie močových ciest, tak je potrebné ísť k Vášmu lekárovi na vyšetrenie.
Izolovaná hematocytúria sa môže vyskytovať takto izolovane a nemusí to znamenať žiadne závažné ochorenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková