Pokiaľ mi boreliózu vylúčili, ale fľak po uštipnutí sa neustále zväčšuje, čo by to mohlo byť?

Zodpovedané
15. sep 2022

Dobrý deň,

pred vyše mesiacom som si našla na nohe kliešťa, bezproblémovo som ho odstránila. Po dvoch týždňoch na mieste vpichu vznikol opuchnutý fliačik, veľký asi jeden centimeter. V priebehu ďalších dvoch týždňov sa zväčšil na asi tri centimetre, neštípal ani nebolel. Bola som u lekára na odber krvi, kvôli podozreniu na boreliózu, výsledok bol negatívny.

Fľak sa mi ale stále zväčšuje, "rozpíja". Kojím, takže som sa potešila, že nemusím užívať antibiotiká na boreliózu, no teraz som si nie istá, či predsa len nie je na mieste nasadiť liečbu.

Pokiaľ to nie je borelióza, ale fľak sa neustále zväčšuje, čo by to mohlo byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa odborných usmernení, ak pretrváva typický erytém migrans a protilátky vyšli negatívne, tak aj napriek laboratórnemu nepotvrdeniu diagnózy boreliózy, sa odporúča profylaktická antibiotická liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková