Prečo mávam zvýšené trombocyty?

Zodpovedané
14. máj 2021

Dobrý deň,

po každom vyšetrení krvi mám zvýšené trombocyty. Mám dlhodobo problém zo silným krvácaním, kvôli zníženému železu užívam dlhodobo železo vo forme tabliet. Pri posledných odberoch, hemoglobín v norme, ale trombocyty vždy nad 400 do 500.
Pred odberom krvi vysadím lieky a idem vždy na lačno.

Čím to môže byť?

Je to spôsobené tým krvácaním?

Viem, že to nie je nič hrozné, ale mám to zvýšené po každom odbere už dlhodobo.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

existuje mnoho príčin trombocytózy.

Zvýšené trombocyty sa objavia ako reakcia na krvácanie, ďalej pri infekciách, pri traume, pri rôznych ochoreniach kostnej drene. Niekedy je zvýšený počet po fyzickej záťaži, alebo počas stresových situáciách alebo pri nádorových ochoreniach.

Teda vo Vašom prípade príčina zvýšených trombocytov môže byť kvôli silnému krvácaniu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková