Spravila som chybu, keď som užila Novalgin v 8. týždni tehotenstva?

Zodpovedané
28. nov 2018

Dobrý deň,

som v 8. týždni tehotenstva a trpím silnými migrénami. Od začiatku tehotenstva sa snažím liekom vyhýbať. Pred dvoma dňami som mala silnú migrénu, zvracala som, mala som triašku a do toho začalo špinenie.
Najskôr som si dala Paralan. Ten nezabral. Po 10. hodinách som už nevydržala a dala si Novalgin. Bála som sa triašky a zvracania, keď som špinila. Do pol hodiny Novalgin zabral a bol kľud.

Spravila som veľkú chybu, keď som si dala Novalgin? Aké lieky okrem Paralenu môžem užívať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Metamizol (Novalgin) sa považuje za liek druhej voľby v liečbe proti bolest u tehotných žien, na prvom mieste je paracetamol. Novalgin je kontraindikovaný v treťom trimestri. Opatrnosť pri užívaní treba dávať u pacientok, ktoré sa liečia sa astmu, u alergičiek alebo u atopických pacientok, keďže niekedy po podaní môže vzniknúť alergická reakcia. Paracetamol sa môže užívať počas celého tehotenstva a metamizol teda v prvých dvoch trimestroch.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková