Sú odchýlky pri meraní tlaku počas tehotenstva v poriadku?

Zodpovedané
9. apr 2021

Dobrý deň,

som v 4. mesiaci tehotenstva a začala som mať problém s vysokým tlakom. Gynekológ mi kázal 3x denne, vždy po 5 - 10 minútach v kľude merať si tlak, a to 3x po sebe a po pár dňoch mu poslať výsledky. Nerozumiem nameraný hodnotám, keďže sú tam dosť rozdielne odchýlky.

Ktorá hodnota sa berie za správnu?

Čo znamenajú také výrazné odchýlky?

Skúšala som odmerať 2x za sebou manželovi, jemu ukázalo takmer totožný výsledok, takže to nebude tlakomerom.

Ďakujem

Dobrý deň,

niektorí ľudia sú veľmi citliví na meranie tlaku a pociťujú aj strach pred meraním, preto sú hodnoty krvného tlaku rozdielne.

Váš spodný tlak je takmer vždy rovnaký, tuto hodnotu neovplyvňuje stres. Keď sme v strese alebo mame strach, tak sa to zobrazí na tej prvej hodnote krvného tlaku, preto sa odporúča merať krvný tlak trikrát po sebe a následne sa urobí z toho priemer.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková