Sú ovčie kiahne v druhom a treťom trimestri nebezpečné?

Zodpovedané
30. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ovčích kiahní počas tehotenstva.

Sú ovčie kiahne nebezpečné v druhom a treťom trimestri?

Aké sú rizika pre bábätko?

Ja som ako dieťa nikdy ovčie kiahne neprekonala.

Ďakujem

Dobrý deň,

ovčie kiahne predstavujú najväčšie riziko v prvej polovici tehotenstva. V prípade infekcie medzi 13. a 20. týždňom tehotenstva môže mať dieťa deformácie končatín, nízku pôrodnú hmotnosť, malý vzrast, zjazvenie pokožky alebo predčasné úmrtie. Na začiatku tehotenstva dochádza často k potratom.

Po pôrode predstavujú ovčie kiahne nebezpečenstvo pre novorodenca, pretože jeho imunitný systém je slabý a môže dôjsť až k zápalu pľúc alebo ochoreniam rôznych orgánov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková