Z čoho mi mohol vzniknúť opuch na nohe?

Zodpovedané
15. okt 2018

Dobrý deň,
mám dlhšie trvajúci opuch na nohe v úseku malíček členok -cca pol roka. Posledný týždeň už nabral aj členok. Cítim tú nohu takú naliatu.
Nad tým členkom ma pobolieva lýtko v jednom mieste. Skôr na dotyk citlivé.
Úraz nebol, prácu nemám namáhavú.
O čo by mohlo ísť? Prosím vás o radu.

Ďakujem veľmi pekne

Dobrý deň,
Opuchy na nohe vznikajú z rôznych príčin ako napr. DNA, zápalové ochorenia a poškodenia kĺbov, poruchy cievneho systému. Najčastejším dôvodom opuchov bývajú kŕčové žily, dôležitým poznatkom je, zmiernenie opuchu pri vyložení nôh do vyššej polohy, opuchy sú výraznejšie na večer, ráno ich takmer nevidno. Ak je opuch lokalizovaný iba na určitom mieste, príčina môže byť svalovo-kostrového pôvodu (poškodenie šliach, kĺbov). Dôležité je vyšetrenie u lekára, ktorý klinicky zhodnotí končatinu, podľa zváženia pacienta odošle na RTG vyšetrenie, prípadne skontroluje krvné testy (kyselina močová, zápalová aktivita, reumatoidný faktor a iné).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková