Zápal svalstva alebo čo to môže byť?

Zodpovedané
4. okt 2018

Dobrý deň prajem,

už nejaký čas sa trápim zo svalstvom. Chodím k obvodnému doktorovi ako na klavír, a stále sa nie a nie dopátrať k záveru. Ani ma neposlal na žiadne odborné vyšetrenie. Mám obrovské problémy v oblasti chrbta, niečo ako ťahanie či ako to nazvať. Ako keby sa mi niekto na ne zakvačil a ťahal. Pred časom som už dostala dexadol na zápal svalstva no ako keby sa to znova vracalo. Podozrenie mám na sval prechádzajúci od päty do chrbta. Nemôžem dostúpiť na pätu, inak mám bolesti a občas mám pocit tlačenia do kolena a v bedrách má láme bolesť. Chodím k masérovi no nevie mi pomôcť. Röntgen neukázal nič. Všetko ok. Môže to byť niečo vážnejšie? Nerada by som niečo zanedbala. No hovorím môj lekár je odmeraný a s prístupom ako mladý človek môže mať problémy.

Ďakujem.

Dobrý deň,
lieky ako dexadol patria do skupiny nesteroidných antiflogistík, sú teda proti bolesti a proti zápalu. Ak bolesti vyžarujú z chrbta do končatín ide o tzv. koreňové syndrómy. Ako koreňové syndrómy sa označujú bolesti, ktoré vznikajú na podklade stlačenia koreňa v medzistavcovom priestore, najčastejšie vznikajú v oblasti bedrovej chrbtice pri poškodení medzistavcovej platničky. Prejavy závisia podľa toho, ktorý nerv je stlačený. Pri koreňovom syndróme L5 je poškodená platnička medzi 4-5 bedrovým stavcom. Bolesti idú po vonkajšej strane stehna a lýtka až na chodidlo, pacient nedokáže stáť na päte. RTG nálezy môžu byť niekedy negatívne, pacienti sa zvyčajne odošlú k neurológovi. Najlepším zobrazovacím vyšetrením stavcov a medzistavcových platničiek je magnetická rezonancia. Pacientom sa predpisujú lieky proti bolesti a zápalu, ďalšou skupinou liekov sú vitamíny skupiny B (napr. Milgamma), tieto vitamíny pomáhajú regenerácii nervov. Súčasťou liečby je aj rehabilitácia, správne držanie tela (dostatočne vybudované svaly na chrbte).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková