Zistil by gynekológ pri krvných odberoch, či mám boreliózu?

Zodpovedané
16. nov 2019

Dobý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Na začiatku tehotenstva som mala maličkého kliešťa, a to asi len cca 12 hodín z večera do rána. Manžel mi ho vybral a potom som zistila, že som tehotná.

Na kliešťa som zabudla. Už dlhú dobu tam mám na nohe červený fľak. Nie som si istá, či je to na tom istom mieste. Teraz som v 28. týždni tehotenstva.

Zistil by gynekológ pri krvných odberoch, či mám boreliózu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri bežných krvných testov v rámci preventívnej prehliadky u gynekológa alebo praktického lekára sa nevyšetruje štandardne krv na zistenie prítomnosti boreliózy.

Odber by sa mal realizovať najskôr po 8 týždňoch ako ste boli poštípaná kliešťom. Fľak na koži pri borelióze sa zvyčajne objaví po poštípaní kliešťom do troch dní a potom sa môže zväčšovať a postupne zmizne.

Ohľadom odberu krvi na prítomnosť boreliózy by ste mali konzultovať Vášho lekára. Okrem fľaku na koži sa pacienti sťažujú aj na bolesti kĺbov a únavu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková