Ako liečiť dieru v mliečnom zube 7 ročného chlapca?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

včera som zistila, že 7 ročný syn má na vrchnom zúbku dosť veľkú dieru a hnedo sfarbené vnútro. Neboli ho to. Pred 2 mesiacmi tam ale nič nemal.

Chodili sme po zubároch, lebo mu museli trhať jeden zúbok. Zúbky si čistí, dokonca aj denné vyplachuje s detskou ústnou vodou.

Ako sa mu tam tak rýchlo mohla urobiť taká diera a ako to teraz riešiť?

Je to akútne?

Je to kaz, alebo mu odhníva zúbok?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že daný zub je niektorá z mliečnych stoličiek a kaz je v medzizubnom priestore, čo býva u detí vo veku vášho syna najčastejšie. Kaz sa na tom zube tvoril už dlhšie a pravdepodobne ho nebolo vidno, keď ho váš zubný lekár nezachytil pri pravidelnej preventívnej prehliadke raz za 6 mesiacov.

Sklovina mliečnych zubov je oveľa belšia ako sklovina trvalých zubov, preto počiatočné odvápnenia (prvé štádiá vzniku zubného kazu) sú menej viditeľné. Na druhej strane, kaz sa na mliečnych zuboch rýchlo šíri do hĺbky, zubovina je menej mineralizovaná a rýchlo kazu podlieha, mäkne a tým sa sklovina "podmínuje".

Potom už stačí len silné zakúsnutie do niečoho tvrdšieho a výsledkom je "diera" v zube. Kaz nie je akútny stav. Akútny stav je silná neprestávajúca bolesť, prípadne opuch.

Pokiaľ zub syna nebolí, "dieru" len poriadne čistite kefkou, prípadne jednozväzkovou kefkou s malou hlavičkou, aby sa v nej neusádzali zvyšky potravy. Kaz = "odhnívanie", respektíve rozklad zubného tkaniva.

Ak by náhodou bolesti začali, kontaktujte svojho zubného lekára telefonicky a dohodnite si ďalší postup.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská