Ako postupovať, keď syn má mliečne zuby a už mu idú aj trvalé?

Zodpovedané
17. feb 2020

Dobrý deň,

môjmu synovi sme včera objavili, že mu rastie trvalý zúbok. Mliečne zúbky stále má a jeden sa mu trochu kýve.

Ako máme postupovať?

Ďakujem pekne za radu a odpoveď

Dobrý deň,

niekedy sa stane, že trvalý zub je umiestnený za mliečnym zúbkom akoby v druhom rade, nie je to nič raritné. Nemusíte sa báť poškodenia trvalých zubov.

Proces resorbcie (rozpustenia) mliečnych koreňov však nie je rovnomerný, mliečny zúbok sa síce začne kývať, ale celý koreň sa nerozpustí a zúbok nevypadne. Nakoľko sa zatiaľ prerezala len rezná hrana, počkala by som ešte na ďalší priebeh rastu trvalého zuby a sledovala smer rastu aj zmenu kývavosti mliečneho zúbku.

Ak by trvalý zub naďalej rástol akoby v druhom rade, mliečny zúbok bude potrebné vytiahnuť, aby sa uvoľnil priestor pre trvalý zub, čo mu tiež pomôže zaradiť sa na svoje miesto.

Zároveň bude pre syna ľahšie čistiť si trvalý zub, nebudú sa mu medzi ním a mliečnymi zúbkami hromadiť povlaky. Vytiahnutie takýchto mliečnych zúbkov prebehne u zubného lekára v lokálnej anestéze (sprej a/alebo injekcia) s použitím extrakčných kliešťov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská