Ako predísť zápalu ďasien?

Zodpovedané
9. okt 2019

Dobrý večer,

už dlho mám problém s ukladaním zubného kameňa a mám aj opuchnuté ďasná. Pri čistení zubov vždy vypľúvam trošku krvi. Na jednej strane pri hornej 2ke, 3ke sa mi však zapálilo ďasno viac. Trochu ma to pobolieva, ďasno je dosť zdúrené. Zuby si poctivo čistím.

Ako predísť zápalu ďasien a zhoršeniu tohto stavu?

Bojím sa, že mi raz zuby vypadnú.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý večer,

v prvom rade odporúčam absolvovať profesionálnu dentálnu hygienu, kde vám dentálna hygienička odstráni tvrdé zubné povlaky (zubný kameň) nielen z vami prístupných a viditeľných miest, ale aj z oblastí pod voľným ďasnom, kde sa tiež ukladá zubný povlak a časom mineralizuje.

Tvrdé zubné povlaky si pri domácom čistení nedokážete odstrániť. Používa sa na to ultrazvuk, pieskovač a najmä rôzne druhy zubných škrabiek (srpky, kyrety).

Dentálna hygienička vám ukáže správnu techniku čistenia zubov vhodnými pomôckami, aby ste obmedzili tvorbu povlaku pod ďasnom. Veľmi dôležité je čistenie medzizubných priestorov niťou a/alebo medzizubnými kefkami.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská