Ako sa postupuje s mŕtvym zubom u deti?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcérka mala malý kaz na spodnej štvorke, tak sme opakovane boli u našej pani zubárky. Vždy jej zúbok ošetrila a dala vložku, ktorá jej už štyrikrát vypadla. Zub vŕtala iba prvýkrát. Potom jej to len vyfúkla a prstom dala dovnútra vložku. Toto trvalo asi 2 roky dokola. Potom ju začal veľmi bolieť zub počas jedenia teplej polievky. Zub mala aj čierny.

Zub nereagoval na studený sprej a ani vŕtanie dcérku nebolelo. Dostalo tam toxavit a na to išla nejaká vložka.. Má to mať dva týždne. Zubárka je na maródke a dcérke vložka vypadla.

Mám ju zobrať na pohotovosť, keď ju nič nebolí?

Ako sa postupuje u deti v prípade, že zub je mŕtvy?

Dcérka spolupracuje výborne, drží, sedí a je ticho. Zub bol ošetrovaný asi 4-5x.

Mohlo to byť tak, že sa neošetrené baktérie šírili ďalej a zub odmurel?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zubné tkanivo mliečneho zúbka je iné ako na trvalom zube, preto kaz postupuje rýchlo k dreňovej dutine, kde je nerv. Vo väčšine prípadov je pod malým otvorom (čiernou dierkou v sklovine) už väčšina zuboviny napadnutá kazom, odvápnená, zmäknutá a plná baktérií.

Zubný lekár z nej musí veľmi veľa odvŕtať, aby odstránil kaz a nie vždy sa to dá, pokiaľ sa nechce "prepadnúť" do zubnej drene. Dentálne materiály vyžadujú okrem dostatočného množstva zubného tkaniva aj suché prostredie, čo sa u detského pacienta niekedy ťažko dosahuje, pričom platí, že čím je defekt väčší, tým horšie výplň drží a často po čase vypadáva.

Reakcia na teplé svedčí o hnisavom zápale zubnej drene, čo je stav, ktorý sa už nedá vyliečiť a zúbok treba umŕtviť. Zmena farby a negatívna vitalita zuba sú ďalším príznakom zániku zubnej drene. Toxavit je prípravok na umŕtvenie drene v celom rozsahu koreňového systému, dobu stanovenú zubným lekárom treba dodržať, aby prípravok nezostal v zube pridlho, čo by mohlo viesť k nežiaducim účinkom na kosť a okolité tkanivá.

Pri vypadnutí dočasnej výplne je potrebné sa dostaviť k zubnému lekárovi čím skôr, aby sa prípravok z otvoreného zubu neuvoľňoval. Ďalší postup ošetrenia záleží na rozhodnutí vášho zubného lekára. Koreňové kanáliky mliečneho zubu možno vyčistiť a zaplniť, alebo možno zúbok ponechať otvorený, pričom ho budete dcérke čistiť tenkou medzizubnou kefkou, prípadne jemne vyplachovať.

Mŕtvy zúbok potrebujeme v zubnom oblúku ponechať preto, aby držal miesto trvalému zubu, v opačnom prípade by sa zúbky poposúvali a trvalé zuby stesnali.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská