Má dcérka správne ošetrený zub?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý večer,

moja skoro 5 ročná dcérka bola u zubárky a má ošetrenú spodnú štvorku a päťku.Opakovane jej výplne však vypadli. Zubárka jej zuby nevŕtala, len tam dala prstom nejakú pastu. Keď jej čistím zuby, tak vždy plače.

Na štvorke sa mi zdá, že má kúsok vyštrbené, resp. nesprávne urobenú výplň Je to tá časť, ktorá je bližšie k jazyku a k pätke. Pod štvorkou má aj niečo modré, akoby až do čierna.

Moôže to byť kaz?

Má zuby nesprávne ošetrené?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri ošetrení detského pacienta je kľúčová spolupráca pri plnení zuba výplňou, nakoľko biele výplne vyžadujú suché prostredie bez sliny a amalgámy by sa už u detí do 6 rokov nemali používať.

Ak je plnenie zuba za sťažených podmienok a nedá sa náležite previesť, je metódou voľby u detského pacienta použitie materiálu, ako je napríklad vami spomínaná "pasta", teda takzvaný skloionomérny cement. Ak bola 4ka vašej dcérky predtým ošetrená amalgámom, podfarbenie nemusí byť kazom, ale mohlo vzniknúť z pôvodnej výplne.

Návšteva zubného lekára je pre deti takmer vždy spojená so psychickým stresom. V prípade nezvládnuteľného strachu, úzkosti a neprimeraných reakcií pri ošetrení, je možnosťou voľby tzv. sedácia pri vedomí alebo premedikácia. Spôsobov je viac, okrem rajského plynu možno tiež použiť techniku, pri ktorej sú dieťaťu podané lieky a počas ich pôsobenia je dieťa utlmené, ale je s ním možné komunikovať aj nadviazať spoluprácu.

Základom úspechu je bezbolestnosť ošetrenia. Kvalitné miestne znecitlivenie neodradí dieťa od ďalšej návštevy zubnej ambulancie a pomáha v budovaní dôvery v zubného lekára. Miesto vpichu tenkej ihly je možné tiež znecitlivieť postrekom. Odporúčam tiež zvážiť ošetrenie dcérky u špecialistu – detského zubného lekára.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská