Aký je Váš názor na medové zúbky?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

čítala som článok o detskom zubnom kaze, kedy dieťa neužívalo antibiotiká a ani nebolo kojené. Sladkosti obchádzali do 3 rokov a napriek tomu zúbky boli napadnuté kazom, tzv. medové zúbky. Vtedy je iná príčina kazu. Ja osobne si nemyslím, aby kojené deti mali problém s kazom. Veď mlieko je na stavbu kostí a zubov.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hoci sa dojčeným deťom tvoria na zúbkoch kazy, dojčenie samo o sebe má na kazivosti zúbkov menší podiel ako jedlá a nápoje.

Je rozdiel, či dieťa pije z prsníka alebo mu matka dáva odsaté/umelé mlieko vo fľaši. Zatiaľ čo z prsníka mlieko aktívne saje a zároveň prehĺta (bradavka je vtiahnutá za zúbkami), mlieko z fľaše skôr vyteká a zúbky sa v ňom "kúpu".

Mlieko síce obsahuje vápnik pre stavbu kostí, ale obsahuje aj mliečny cukor = laktózu (kravské mlieko viac ako ľudské mlieko), ktorý v ústach živí baktérie spôsobujúce zubný kaz. V noci sa tvorí menej slín a ak dieťa zaspáva s fľašou/na prsníku, mlieko na zúbkoch zaschne a možnosti na rozvoj zubného kazu sa tým zvyšujú.

Po dojčení by preto matka vždy mala ústočká dieťaťu jemne vytrieť vlhkou handričkou alebo gázou obtočenou okolo prsta. Prvé mliečne zúbky by mala čistite silikónovým náprstkom alebo mäkkou detskou kefkou 2x denne, najmä pred spaním.

Čistý zúbok sa nepokazí a naopak zúbok, na ktorom sa hromadí neočistený bakteriálny povlak sa istotne časom odvápni. Vzniknú na ňom fľaky, zmení farbu a výsledkom sú takzvané medové zúbky, resp. medové kazy.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská