Je to kaz na zube u štvorročného syna?

Zodpovedané
23. nov 2018

Dobrý deň,

rada by som sa počula Váš názor na zúbky môjho štvorročného syna. Pravidelne chodíme na prehliadky, zúbky čistíme ráno aj večer. I napriek tomu má syn problém so stoličkou.

Naša pani zubárka tvrdí, že sa jedná o zubný kameň. Chcela ho synovi vyčistiť, no nedal si. Mne osobne sa zdá, že je to kaz. Aký je Váš názor?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

žuvacia plôška nie je obvyklé miesto tvorby zubného kameňa a tiež zafarbenie tomu nezodpovedá. Z fotky sa mi tiež zdá, že hrbčeky sú belšie, teda odvápnené.
Za predpokladu, že je zub riadne očistený, hnedý fľak by mohol byť pokročilým odvápnením skloviny. Vtedy už hovoríme o zubnom kaze.

Odporúčam pripraviť syna na opakovanú návštevu zubnej ambulancie, zopakovať vyšetrenie vyšetrovacími nástrojmi (možno u iného zubného lekára), príp. doplniť o malý detailný röntgenový snímok, ktorý najlepšie znázorní rozsah poškodenia.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská