Bolesť po koreňovej výplni

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Zub číslo 16 som mala endodonticky ošetrený. Brala som antibiotiká a viackrát mi čistii kanáliky. Bolesti prešli. Neskôr mi lekárka vyplnila kanáliky. Po tomto úkone mi začali bolesti. Iný lekár na rtg zistil, že jeden kanálik nezaplnila a že mám pretlačené tie dva. Bola som to reklamovať. Vyplnila mi aj ten tretí a na preplnene povedala, že to sa same vstrebe. Urobila rtg snímok a ukázala mi, že všetko je správne a dobre vyplnené. Vraj zápal nemám a ani to nekrváca.

Dnes je tretí deň odvtedy a ja som na tabletkách od bolesti. Čo mi odporúčate?

Vraj mi ešte dorobí nejaké gumičky, čapy a zub definitívne uzavrie plombou.

Bolesť je pichľavá. Cítim tlak ako keby mi šiel zub puknúť. Niekedy ho mám od zapĺňania citlivý na dotyk.

Je to reakcia na zapĺňanie a prejde to?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

často sa stáva, že zub po ošetrení a plnení koreňových kanálikov reaguje bolestivo, a síce miernou pulzujúcou bolesťou. Pri čistení môže zubný lekár nechtiac podráždiť tkanivá za koreňovým hrotom tým, že cezeň prechádza ostrými endodontickými nástrojmi. Horšie je, ak sa koreňový kanálik preplní, vtedy môže organizmus pacienta zareagovať rôzne a to aj s odstupom času. U jedného pacienta bude všetko v úplnom poriadku, inému sa môže v oblasti koreňového hrotu časom vytvoriť zápal. Materiály sa samé nevstrebú... Bolesť pri ošetrení koreňových kanálikov sa zväčša objavuje v deň plnenia a môže pretrvať ešte zopár dní, ale nemalo by to presiahnuť týždeň. Môže sa objaviť aj bolesť na záhryz. Ponechaný nezaplnený kanálik je vážnejší problém, našťastie sa u vás na to hneď prišlo a doplnil sa. Ak sa v štruktúre koreňových kanálikov ponechá neošetrený/nedočistený a nezaplnený úsek, častá je silná bolesť. Tlak v zube spôsobujú plyny, ktoré tvoria baktérie v infikovanom úseku. Môže ísť aj o nenájdený koreňový kanálik, ktorý sa nezobrazuje na RTG, prípadne je jeho vchod upchatý. Ak vám bolesti po týždni neprejdú, dostavte sa opäť k zubnej lekárke, aby zistila príčinu a pokračovala v ošetrení. Horná prvá stolička má veľmi často 4 koreňové kanáliky, teda 2 kanáliky v jednom z koreňov, v ojedinelých prípadoch môže mať aj viac.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská