Bolesť po koreňovej výplni

Zodpovedané
3. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v 30. týždni tehotenstva a pred 5 dňami mi na pohotovosti extrahovali hornú osmičku vľavo. Dva dni na to mi môj stomatológ skontroloval ranu a ošetril päťku vpravo dole. Vyvŕtal, vyčistil kanáliky, urobil koreňovú výplň a uzavrel dočasnou vložkou. Zub bol citlivý ešte deň, bolesť vystreľovala až do horného zuboradia, líca a k spánku. Potom sa to upokojilo asi na deň. Nič ma nebolelo, ani rana po extrakcii. Päťka len slabo reagovala na tlak.

Ďalšiu noc sa bolesť vrátila, vystreľovala do celého horného zuboradia, líc. Navštívila som obvodného lekára, odporučil suché a vlhké teplo a preplachy dutín. Na ľavej strane je to momentálne lepšie, na pravej pretrváva bolesť. Menej dole na päťke, skôr hore vpravo plus líce. RTG vzhľadom na tehotenstvo nie je možné urobiť.

Môže to byť ešte reakcia na koreňovú výplň, alebo je problém v inom zube hore?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

často sa stáva, že zub po ošetrení a plnení koreňových kanálikov reaguje bolestivo, síce miernou pulzujúcou bolesťou.

Pri čistení môže zubný lekár nechtiac podráždiť tkanivá za koreňovým hrotom tým, že cezeň prechádza ostrými endodontickými nástrojmi. Bolesť pri ošetrení koreňových kanálikov sa zväčša objavuje v deň plnenia a môže pretrvať ešte zopár dní, ale nemalo by to presiahnuť týždeň. Môže sa objaviť aj bolesť na záhryz.

Ak sa v štruktúre koreňových kanálikov ponechá neošetrený/nedočistený a nezaplnený úsek, častá je silná bolesť. Tlak v zube spôsobujú plyny, ktoré tvoria baktérie v infikovanom úseku. Môže ísť aj o nenájdený koreňový kanálik - dolný druhý črenový zub má 2 koreňové kanáliky len vo veľmi ojedinelých prípadoch, ale môže sa to stať.

Ak vám bolesti po týždni neprejdú, dostavte sa opäť k zubnému lekárovi, aby zistil príčinu a pokračoval v ošetrení. Miesto bolesti, ktoré popisujete, nemusí mať súvis s inými zubami, nakoľko bolesť od dolnej 5ky sa zvykne šíriť dohora stredom ramena sánky.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská