Čo mi odporúčate na bolesť po plombovaní?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mala som občasnú bolesť medzi zadnými zubami - druhou a treťou stoličkou. Tretia stolička je plombovaná. Bolesť bola vždy len po čistení zubnou niťou, išlo o občasný tlak. Žiadna citlivosť na chlad alebo horúce.

Dnes som bola u zubára a spravil mi aj RTG. Mala som tam malý medzizubný kaz, ktorý mi vyvŕtal a zaplomboval. Teraz ma to bolí. Keď spojím horné zuby so spodnými, keď ich zľahka prikusnem a mám zavreté ústa, tak tam mám tlak.

Jedenie na tej strane je neprípustné. Ide o nepríjemný tlak a nepríjemnú bolesť. Keď som od zubára odchádzala, tak som mu to povedala. Vraj na RTG nie je nič okrem toho, že zuby mám tak vyplnené, že tam už nie je žiadne odchýlené miesto. Vraj to môže byť citlivé z vŕtania. Mám 5 plomb a žiadnu takúto skúsenosť.

O aký problém ide?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

najčastejšou príčinou bolesti na zahryznutie po zhotovení výplne je nesprávna výška výplne, prípadne jej tvar. Inými zriedkavejšími príčinami môžu byť netesnosť výplne, zlyhanie jej naviazania na zubné tkanivo alebo mikro-prasklina na zube susediaca s výplňou.

Vo všeobecnosti však možno po každom ošetrení zubu výplňou očakávať citlivosť daného zubu na teplé, studené alebo tlak pri zahryznutí, čo je reakcia zubnej drene na vŕtanie aj plniace materiály, nazývame to tiež pooperačnou citlivosťou.

Táto citlivosť by mala ustúpiť do pár dní-týždňov, v zriedkavých prípadoch a pri hlbokých kazoch až do pár mesiacov. Treba tiež odlíšiť bolesť ďasna a závesného aparátu zuba pri zahryznutí, ktorá môže byť následkom podania lokálnej anestézie, kedy bola znecitlivujúca látka podaná injekčne do priestoru medzi zub a ďasno.

Pri ošetrení medzizubného kazu môže ďasno podráždiť aj kovová matrica alebo klínok, ktoré sa pri zhotovovaní výplne používajú. Čo sa týka ďalšieho postupu, ak vnútro-ústna röntgenová snímka daného zubu nič neukázala, treba len čakať a sledovať, ako sa citlivosť s postupom času mení.

Ak pretrváva, odporúčam vyhľadať zubného lekára a požiadať ho o zníženie/zahladenie výplne.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská