Dvojročná dcéra má bledohnedý fľak na prednom zuby. Čo jej pomôže?

Zodpovedané
9. nov 2019

Dobrý deň,

moja dcérka má 2 roky a 2 mesiace a veľmi sa bojí doktorov. Doslova reve a prosí, aby som ju odniesla preč. Nechce sa nechať vyšetriť. Predpokladám, že to bude to isté aj so zubármi.

Zúbky si umýva každý deň. Pije vodu, čaj a občas aj sladké. Zúbky si však vždy umyje.

Na prednom hornom zube (dvojke) som jej našla taký malý bledučkohnedý fliačik. A iba tam, kde to má bledohnedé, tak ako keby jej z toho zúbku chýbalo. Má to na kraji zubu hneď pod ďasnom.

Čo jej môže pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
na základe vášho popisu škvrny sa domnievam, že ide o odvápnenie skloviny, pričom vrchná vrstva skloviny odpadla a podložie je už inej, tmavšej farby. Začínajúci kaz na rezáku netreba riešiť, pokiaľ sa nezačne rozširovať. Miesto pri ďasne je u kazu na mliečnych predných zuboch bežné, tieto kazy nazývame aj medovými. Odporúčam naďalej dôkladne zúbky čistiť (dcérka sa v ústach pohrá so zubnou kefkou a následne vy zúbky dôkladne očistíte), na spevnenie skloviny môžete použiť prípravok bez fluoridov, napríklad Tooth Mousse, čo je remineralizačný krém na báze kazeínu (len ak nemá dcérka alergiu na mliečne bielkoviny). K zubnému lekárovi môžete zobrať dieťa prvýkrát v akomkoľvek veku, ale keď už sa prerežú mliečne stoličky, odporúčam pravidelné návštevy raz za 6 mesiacov. Dcérka môže byť bojazlivá, treba ju však na prostredie zubnej ambulancie začať zvykať skôr, ako bude mať reálny problém, prípadne bolesti, teda v čase, keď je u nej potrebné len vyšetrenie a nie ošetrenie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská