Dvojročná dcéra má biele škvrny na zuboch. Ide o odvápnenie?

Zodpovedané
14. apr 2021

Dobrý deň,

moja dvojročná dcéra má na predných horných zuboch ako keby biely povlak alebo škvrny. Medzi ľavou jednotkou a dvojkou má na obidvoch zuboch malú dieru z boku na sklovine.

Mame vyhľadať zubára?

Ide o odvápnenie zubov?

Je stále dojčená a pije iba čistú vodu.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa všetkého sa jedná o kaz raného veku - early childhood caries. Ide o kaz, ktorý sa typicky vyskytuje na horných štyroch predných zuboch. Vzniká tak, že sa zúbky slabo čistia, je na nich prítomný povlak s baktériami a týmto sa v noci často dodáva mlieko.

Baktérie toto mlieko spracujú, vylúčia kyseliny a vznikne kaz. To samozrejme neznamená, že nebudeme svoje deti dojčiť. Znamená to len, že na zuboch pred spaním nemôže byť prítomný povlak a v ňom baktérie, ktoré vedia mlieko spracovať.

Od vrodenej vady, deficitu vitamínov, pôsobenia antibiotík či iného problému sa tento kaz odlíši tak, že dolné predné zuby sú ako perličky. Je to preto, že sú obmývané slinou a teda ušetrené. Určite vyhľadajte zubára, ktorý sa špecializuje na deti a vie tento typ kazu riešiť.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk