Čo s mliečnymi zúbkami, keď ich napadne kaz?

Zodpovedané
21. nov 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie. Mám 9 a 4 ročného syna. Pravidelne chodia na preventívne prehliadky.

9 ročný syn má čierne okraje zubov. Vypadli mu už 1, 2 a pravdepodobne aj trojky hore, aj dole. Na pätke mu pred pol rokom pani zubárka zistila kaz s tým, že keďže sa zub kýve, tak ho nechá vypadnúť. Prešiel pol rok, zub stále nevypadol. Doporučujete päťku a štvorku z časti obrúsiť?

Štvorročnému synovi vyšli päťky ako posledné. Na horných zuboch má podľa mňa kaz. Pani zubárka povedala, že to nie je kaz, ale ide o rôznu ešte neobrúsenú formáciu stoličky. Bohužiaľ po pol roku zub je napoly "zožratý".

O dva týždne ideme na prehliadku a chcela by som, aby pani zubárka dala synom zuby do poriadku.

Čo robiť s už takto načatými zúbkami, ktoré majú kazy po bokoch?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

mliečne stoličky sa veľmi ľahko pokazia, či už kaz vznikne na žuvacej plôške alebo v mieste dotyku s vedľajším zubom, kaz sa potom rýchlo šíri. To je aj dôvod, prečo sa u detí robia preventívne prehliadky raz za 6 mesiacov.
Mliečna 5ka je veľmi dôležitý zub, po prerezaní 6ky (prvej trvalej stoličky) drží miesto trvalej 5ke, črenovému zubu. Ten sa prerezáva v období od 9. do 12. roku. V podobnom období sa prerezáva aj trvalá 4ka, zväčša o niečo skôr ako 5ka.

Váš starší syn je už v období výmeny mliečnych stoličiek za trvalé črenové zuby. Pre odstránenie kazov nemožno zúbky len obrúsiť, kazili by sa ďalej, treba ich riadne zaplombovať. Pokiaľ sa ale zuby kývu, je zbytočné ich opravovať.

Váš mladší syn je v inej situácii, mliečna 5ka by mu mala vydržať ešte minimálne 5 rokov, preto je u neho dôležité zistiť rozsah poškodenia skloviny a zub riadne opraviť.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská