Má význam pečatenie zubov u 10 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

syn má 10 rokov a neovláda ešte správne techniku umývania zubov. Má ešte mliečne zuby.

Mám mu dať zuby pečatiť?

Alebo je vhodnejšie pravidelná dentálna hygiena a investícia do kvalitnej medzizubnej kefky?

Aké sú výhody a nevýhody?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam v prvom rade zainvestovať do pravidelných návštev dentálnej hygieničky 2x do roka, kde bude synovi hravou formou detailne vysvetlené, ako si má zuby čistiť.

Medzizubná kefka je v jeho veku zbytočná, úplne mu postačí kvalitná mäkká zubná kefka s rovnými štetinkami a zubná niť (pre začiatok na plastovom držiaku).

Určite neinvestujte do elektrickej zubnej kefky, syn sa najprv musí naučiť správne držanie a vedenie sterov s obyčajnou kefkou.

Na pečatenie prvých trvalých stoličiek je už pomerne neskoro, keďže sa mu prerezali okolo 6. roku života. S pečatením počkajte na prerezanie druhých trvalých stoličiek, prípadne zubov múdrosti, pokiaľ ich má syn správne uložené a prerežú sa.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská