Ako prebieha pečatenie zubov?

Zodpovedané
2. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pečatenia zubov. Je možné pečatiť zuby dvojročnému dieťau, ktorému narástli štvortky a päťky? Ako prebieha pečatenie?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

áno, mliečne zúbky je možné pečatiť - prosím prečítajte si viac v mojom príspevku z 26. januára 2019.
Čo sa týka priebehu pečatenia, je nasledovný:

  • zub sa očistí špeciálnou čistiacou pastou a rotačnou kefkou, umyje vodou a vysuší
  • nasadí sa ochranná gumená blana (kofferdam), príp. sa zub obloží vatovými štvorčekmi na zaistenie sucha
  • sklovina sa naleptá kyselinou (vo forme farebného gélu alebo tekutiny), umyje vodou, vysuší, skontroluje sa naleptanie (občas treba leptať viackrát)
  • postupne sa nanáša pečatiaci materiál (belší ako farba zuba) a vytvrdzuje lampou
  • skontroluje sa pripojenie pečatidla k zubu a či ho nie je priveľa (ak áno, jemne sa dobrúsi)
  • zúbky sa nafluoridujú

Poraďte sa so svojím zubným lekárom a naplánujte pečatenie až po úplnom prerezaní mliečnych stoličiek vášho dieťaťa, najlepšie do 6 mesiacov po prerezaní. Je dôležité si uvedomiť, že pečatenie vyžaduje spoluprácu detského pacienta, nakoľko sa počas priebehu pečatenia na žuvaciu plôšku pečateného zuba nesmie dostať slina. Ak sa nedá zabezpečiť tzv. "suché pole", materiál sa nepripojí k zubu a za krátko vypadne...

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská