Môže dvojročnému synovi rásť zub, ktorý je navyše?

Zodpovedané
26. máj 2019

Dobrý deň,

môjmu dvojročnému synčekovi začal asi rásť zub navyše. Dvojku a očný zub už na tej strane má a má aj prvú stoličku.

Na ľavej strane to má v poriadku, jednotka, dvojka, očný a prvá stolička.

Je možné, že mu rastie zvyšný zub?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

áno, je možné, že u vášho synčeka došlo k schizodoncii = úplnému rozdeleniu zubného zárodku, výsledkom čoho je nadpočetný zub.

Zaujímavé je však, že sa "dvojča" prerezáva až teraz, pričom mliečna 1ka vychádza v cca 7,5 mesiacoch a mliečna 2ka v cca 9 mesiacoch.

Z fotografie to nie je úplne zrejmé, preto odporúčam zobrať synka na kontrolu k vášmu zubnému lekárovi.

Keďže sú zvyšné zúbky odsunuté, je potrebné vyšetriť aj oblasť mliečnej 5ky, nakoľko sa bude prerezávať v mieste, kde by sa mala prerezať prvá trvalá stolička.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská