Môže sa z demineralizácie zubov vytvoriť kaz?

Zodpovedané
23. nov 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom problémových zubov mojej 4,5 ročnej dcérky. I napriek tomu, že zuby jej čistiím denne, má demineralizáciu.

Môže sa jej z demineralizácie vytvoriť kaz?

Ďakujem

Dobrý deň,

demineralizácie je prvotným štádiom vzniku zubného kazu. Takže odpoveď na Vašu otázku znie áno, može. Ale nemusí.
Biely fliačik na zube ešte nie je kaz a keďže o ňom viete, pri dočisťovaní si dajte záležať, aby toto miesto zostalo bez povlaku. Nedočistený bakteriálny povlak pôsobí na sklovinu kyslo, čim sa naďalej uvoľňujú minerály.
Silno držiaci povlak je niekedy ťažko odstrániť mäkkou detskou kefkou. Skúste preto pri dočisťovaní použiť jednozväzkovú kefku s malou hlavičkou a o niečo tvrdšími štetinkami. Ňou zo zúbkov lepšie a detailnejšie odstránite povlaky. Veľmi dôležité je demineralizáciu sledovať a absolvovať detské preventívne prehliadky raz za 6 mesiacov.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská