Vložka a bolesť zuba. Čo mi pomôže?

Zodpovedané
18. nov 2019

Dobrý deň,

dnes som bola u zubára a dal mi umŕtvujúcu vložku do zubu. Zub som cez deň cítila, ale dalo sa to zvládnuť. Večer ma začala bolieť aj kosť a aj celý zub.

Zubár mi hovoril, že to môže bolieť 3 - 4 dni.

Je to v poriadku?

Čo mi zmierni bolesť?

Bude mi zubár zub trhať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zubný lekár vám zub ťahať nebude, chce ho zachovať a ďalej ošetrovať. Večerná bolesť môže byť reakciou na spomínanú devitalizačnú (umŕtvujúcu) vložku.

Devitalizačný prípravok je vo forme pasty, ktorá sa vloží do dreňovej dutiny zuba so zapálenou zubnou dreňou (ktorú už nemožno vyliečiť, ale treba ju odstrániť) a uzatvorí dočasnou výplňou, aby pasta neunikala do úst. Pasta spôsobí umŕtvenie zapálenej zubnej drene v dreňovej dutine a v kanálikoch koreňov, zub sa následne po cca týždni znovu otvorí a koreňové kanáliky sa prečistia. V minulosti sa u devitalizačných pást s obsahom arzénu v zriedkavých prípadoch vyskytli lokálne nežiaduce účinky, a to aj závažné vo forme nekrózy (rozpadu) kosti v okolí zuba. Tieto konkrétne prípravky sú však už v EÚ zakázané a nepoužívajú sa.

Dnes používané devitalizačné prípravky sú bezpečnejšie, ale z dôvodu toho, že nemožno zabrániť prestupu ich látok cez koreňový kanálik a hrot koreňa zuba do tkaniva a kosti v okolí koreňa zuba, ako aj do krvného obehu, je treba byť pri ich používaní opatrný a v prípade podozrenia na akýkoľvek nežiaduci účinok sa obrátiť na svojho zubného lekára, ktorý vás náležite vyšetrí.

Na noc odporúčam zobrať si lieky proti bolesti, pretože večerné/nočné bolesti bývajú najsilnejšie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská