Zubárka nerozvŕtala pokazený zub štvorročnému chlapcovi. Je to v poriadku?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

so štvorročným synom sme boli u zubárky. Vzadu na zube mal kaz a na ďalšom trocha rozštiepený zub z toho, že hryzie cukríky. Zubárka mu to nerozvŕtala, len to prekryla bielou hmotou. Asi plombou.

Je to normálny postup ošetrenia zubov?

Nemôže sa mu kaz rozšíriť hlbšie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

za štandardný spôsob ošetrenia zubu napadnutého zubným kazom sa pokladá odstránenie odvápneného zubného tkaniva prestúpeného baktériami vŕtaním alebo vyškrabaním a následné zaplnenie vzniknutého defektu, takzvanej kavity, niektorým z dentálnych materiálov.

Pri hlbokom kaze možno kaz ponechať v blízkosti zubnej drene a prekryť ho dočasnou liečivou výplňou, ktorá podporí tvorbu nového obranného zubného tkaniva pod kazom a po jej odstránení sa kaz dočistí.

Neviem, aký dentálny materiál vaša zubná lekárka použila, ale pri neúplnom odstránení kazového ložiska je riziko, že sa materiál k zmäknutému zubnému tkanivu neprichytí a výplň časom vypadne, prípadne pod ňou zúbok odumrie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská