Koniec rodičovskej dovolenky a skončenie pracovného pomeru dohodou. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
13. apr 2022

Dobrý deň,

v súčasnosti riešim so zamestnávateľom ukončenie PP dohodou po skončení RD. Zamestnávateľ mi ponúkol nastúpiť do zamestnania na rovnakú pozíciu, ale v inom meste ako som vykonávala prácu pred nástupom na MD, čo som odmietla. Súkromné dôvody mi to vôbec neumožňujú (mám dve malé deti a z toho mladšie prijate do škôlky len na 1/2 dňa).

Musí mi v tomto prípade zamestnávateľ vyplatiť odstupné hoci som odmietla jeho ponuku a v pracovnej zmluve mám uvedené ako miesto výkonu práce mesto, kde som pracovala pred nástupom na MD alebo iné podľa potrieb a pokynov zamestnávateľa?

V prípade, ak ukončíme PP dohodou, mala by som mať nárok na podporu v nezamestnanosti?

Niekde som čítala, že pre maximálnu podporu je potrebné čerpať 1 alebo 2 dni dovolenky a tak ukončiť PP.

Je moje tvrdenie správne?

Rodičovská dovolenka mi končí 9.4.2022. Ide o moju druhu rodičovskú dovolenku. Prvá MD a RD trvala od 7.1.2016 do 20.2.2019 a druhá MD a RD trvala od 6.3.2019 do 9.4.2022. V termíne od 21.2.2019 do 5.3.2019 som čerpala dovolenku u tohto zamestnávateľa.

Ďakujem

Dobrý deň,

určenie miesta výkonu práce bolo vo Vašej pracovnej zmluve určené pomerne neurčito, čo by mohlo viesť k neplatnosti. Odporúčam sa v tomto prípade obrátiť na právnika.

Čo sa týka odstupného, na to máte nárok v prípade, že Váš pracovný pomer ukončí zamestnávateľ dohodou z organizačných dôvodov, alebo z dôvodu straty spôsobilosti na základe lekárskeho posudku.

Ak v dohode nemáte uvedený dôvod, odstupné Vám nepatrí. Čo sa týka dávok v nezamestnanosti, táto otázka patrí do gescie Úradu práce, preto sa odporúčam obrátiť na poskytovateľa týchto dávok.

Sandra Balažíková
Head of Human Resources