Ako je to v mojom prípade s vysporiadaním BSM po rozvode?

Zodpovedané
14. júl 2022

Dobrý deň,

pred uzavretím manželstva som mala jednoizbový byt. V manželstve som tento byt predala zámennou zmluvou a kúpila spolu s manželom trojizbový byt. Byty sme si navzájom vymenili a my sme doplatili spoločnými peniazmi. V tom čase 300 000 Sk (10 000 eur) za 3 izbový byt.

Hodnota predávaného 1-izbového bytu v tom čase bola 700 000 Sk (23 000 eur), čiže nový 3-izbový byt mal vtedy hodnotu 1 000 000 SK (cca 33 000 eur). V súčasnosti má tento byt hodnotu cca 80 000 eur.

Na akú sumu z tohto bytu mám v súčasnosti nárok?

Manžel ma presviedča, že nakoľko bol byt nadobudnutý už v manželstve, budeme si ho deliť na polovicu. Maximálne pripúšťa, že mám nárok na tých 23 000 eur z 1-izbového bytu a zvyšnú sumu, 57 000 eur, by sme delili na polovicu.

Ja si naopak myslím, že mám nárok na 70% hodnoty bytu, t. j., nejakých 56 000 eur.

Ako to je?

Viete mi poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko ste byt nadobudli počas manželstva, v prípade vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa má za to, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Z bytu by ste mala byť vyplatená 1/2.

Avšak máte nárok na investície, ktoré ste do bytu vložila - teda hodnotu 1-izbového bytu. Tvrdenie manžela je teda správne.

V prípade potreby právneho poradenstva alebo právneho zastúpenia sa na mňa kľudne obráťte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz