Ako postupovať pri striedavej starostlivosti a vysporiadaní?

Zodpovedané
14. sep 2022

Dobrý deň,

mám súdom nariadenú striedavú starostlivosť a bývalý manžel deti neustále stavia proti mne a rieši všetko cez deti.

Je to veľmi stresujúca situácia, lebo deti sú pod neustálym tlakom. Odlúčení sme už 7 rokov a rozvedení sme 1 rok. Deti máme v striedavej starostlivosť od odlúčenia. Nevplýva to dobre na syna a na dcérku už vôbec nie. Tá chcela byť so mnou a bola aj vypovedať na súde, ale neuspeli sme. Odvtedy je na tom ešte horšie. Neverí mi, že za ňu bojujem.

Teraz som v situácii kedy by som naozaj potrebovala riešiť moju bytovú otázku a bývalý partner ma vydiera s vyrovnaním. Odišla som zo spoločného bytu a nechce mi dovoliť prístup a ani vyrovnať sa so mnou. Aj mestský byt by som mohla mať, ale nedá sa, lebo som na liste vlastníctva. Stále chcem dohodu, ale on s ničím nesúhlasí. Aj úver som si zobrala, aby som ho vyplatila.

Ako by sa to celé mohlo vyriešiť?

Súdnou cestou som už začala riešiť zverenie do starostlivosti.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že sa manžel nechce dohodnúť na vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) prichádza do úvahy len súdne vyporiadanie.

Na rozdelenie BSM máte 3 roky od právoplatnosti rozsudu o rozvode manželstva.

Situáciu však doporučujem riešiť čo najskôr, ideálne prostrednictvím advokáta, nakoľko sa jedná o zložitejší súdny spor. Je možné, že pred podaním návrhu Váš advokát pošle predžalobnä výzvu a návrh na dohodu Vášmu bývalému manželovi a tento na dohodu, resp. mimosúdne riešenie pristúpi. Ďalej je tu možnosť mediácia, teda mimosúdneho riešenia sporov prostredníctvom mediátora.

Ohľadom zmeny úpravy práv a povinností k maloletým deťom opäť doporučujem vyhľadať právnu pomoc, nakoľko z Vašeho dotazu vyplývá, že bol porušený najlepší záujem dieťaťa a nebol braný ohľad na jeho prianie.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz