Ako posudzuje súd žiadosť o zvýšenie výživného?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

partner má z predchádzajúceho manželstva dvoch synov. Platí na nich výživné určené súdom. Rozvedený je vyše desať rokov. Bývalej manželke a synom nechal dom, auto a celý majetok a začal od nuly. Bývalá manželka sa v uplynulom roku stala invalidnou dôchodkyňou a požaduje zvýšiť výživné až na sumu 1 000 eur, aby pokryla svoje náklady na život. Dohodnúť sa na rozumnej výške (500 eur) sa nechce. Trvá na svojej požiadavke. Čistý príjem partnera je 1 250 eur, zosobášení nie sme, ja som na RD.

Do akej miery jej môže súd vyhovieť?

Ako sa prihliada na potreby druhej strany?

Ďakujem

Dobrý deň,

pomery na strane matky sa zmenili, tak môže žiadať zvýšenie výživného, avšak iba v primeranej miere. Neviem, koľko Váš partner uhrádza momentálne výživné, avšak aj 500 Eur vzhľadom k tomu, že vys te na RD a pravdepodobne máte spolu dieťa je vysoká suma vzhľadom na jeho príjem.

Je až nepravdepodobné, že súd matke výživné vo výške 1 000 eur prizná.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz