Dá sa napadnúť darovacia zmluva na nehnuteľnosť a pozemok po smrti rodičov?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom darovacej zmluvy.

Dá sa napadnúť darovacia zmluva na nehnuteľnosť a pozemok po smrti rodičov?

Môžu súrodenci napadnúť darovaciu zmluvu na dom, keďže by bola napísaná iba na jedného?

Ďakujem

Dobrý deň,

darovacia zmluva sa dá samozrejme napadnúť pre jej neplatnosť, avšak musíte mať k tomu relevantné dôvody, ktoré ste schopná podporiť dôkazmi. Najčastejším dôvodom napadnutie zo strany dedičov je nespôsobilosť darcu pri uzavretí zmluvy, tzn. ak darca trpel duševnou poruchou/chorobou, ktorá ho obmedzovala na spôsobilosti na právne úkony.

V prípade dedičstva sa však takémuto dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal. To znamená, že ostatní dediči nie sú ukrátení a môže nastať situácia, že obdarovaný bude musieť vyplatiť ostatných dedičov.

V prípade záujmu o právnu konzultáciu, alebo zastúpenie sa na mňa kľudne obráťte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz