Je možné znížiť výživné zo sumy 600 eur?

Zodpovedané
21. apr 2023

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom výživného. Priateľ sa pred rokom rozvádzal, majú dve deti. Na súde o výživnom nemal právnika. S ex sa dohodli, že nebudú mať právnika ani jeden. Nakoniec ona mala právničku a vysúdila výživné 600 eur mesačne. Vtedy mal založenú svoju firmu a bol jediný zamestnanec, kde si manuálne zarábal v zahraničí. Momentálne stale robí v zahraničí, ale firmu má už zrušenú a robí ako zamestnanec.

Mesačný príjem je o niečo nižši ako predtým. Momentálne čakáme bábätko a chce znížiť výživné. Dozvedeli sme sa, že už vysoko nastavenú výšku 600 eur bude ťažké znížiť. Druhé dieťa nastúpi na základnú školu . Keď požiada kvôli tomu o vyššie výživné a my o nižšie, tak vraj môžeme byť radi, ak to ostane na tých 600 eur naďalej. Maximalne sa možno podarí znížiť 50 eur na dieťa.

Aký je Váš názor?

Viete nám niečo poradiť?

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko nepoznám príjem a Vaše majetkové pomery, neviem Vám odhadnúť, či výživné 600 eur je adekvátne.

Výživné je však možné znížiť v prípade, že sa zmenia majetkové pomery na strane rodiča. Zmenu majetkových pomerov vidím hlavne v zmene zamestnania Vášho priateľa a ďalšej vyživovacej povinnosti. O zníženie vyživovacej povinnosti by som však radila žiadať až vtedy, keď sa ďalšie dieťa narodí.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz