Zníženie výživného

11silvia11
10. apr 2023

Pekny večer prajem.Mám otázku ohľadne výživného .Priateľ sa pred rokom rozvádzal,majú dve deti.Na súde o výživnom nemal právnika ,s ex sa dohodli ,že nebudú mat ani jeden,nakoniec ona mala právničku a vysúdila 600 eur mesačne výživné .Vtedy mal založenú svoju firmu a bol jediný zamestnanec ,kde si manuálne zarábal v zahraničí .Momentálne stale robí v zahraničí ,ale firmu ma už zrušenú a robi ako zamestnanec.Finančne ,teda mesačny prijem je o niečo nižši ako keď mal firmu.Momentálne čakáme bábätko a chce znížiť výživné .Lenže čo sme sa dozvedeli,je že už na vysoko nastavenú kladku 600 eur a bude ťažké to znížiť ,pretože druhé dieta nastúpi na základnú skolu a ona keď požiada koli tomu o vyššie výživné a my o nižšie ,tak vraj môžeme byt radi ,ak to ostane na tých 600 eur naďalej.Maximalne sa možno podarí znížiť 50 eur na dieta.Prosím Vás,aký máte na danú vec názor,poprípade skúsenosť .Ďakujem.

pribinak
10. apr 2023

@11silvia11 tým že bude mat 3tie dieťa tak je dôvod žiadať nižšie výživné

sissy27
10. apr 2023

@11silvia11 je sanca, ze vzhladom k zmene jeho pomerov a dalsej vyzivovacej povinnosti mu to vyzivne o nieco znizia, ale nejaka zavratna zmena to nebude… ono tie dve deti nemozu za to, ze ocko potreboval dalsie dieta 🤷‍♀️ a vy dvaja ste velmi dobre vedeli, aku ma situaciu, aj tak ste do toho isli…

11silvia11
autor
10. apr 2023

@sissy27 to akože zodpovedný,dobrý chlap,ktorý odišiel od nezodpovednej,zlej ženy,ktorá ho klamala a využívala pre peniaze ,nemá mat konečne šťastný vzťah?Haló🙈

som_realistka
10. apr 2023

@11silvia11 však nech dá návrh na súd, Matka deti dá protinavrh a nejako sa dohodnú. Inak co ma spoločne šťastie v ďalšom vzťahu s výživným, rozviedol sa, ale deti sú stále jeho.

pribinak
10. apr 2023

@11silvia11 pozri, určite to skúste. To výživné na 2 deti je dosť vysoké na slovenské pomery, neviem či majú deti znevýhodnený zdrav. stav, alebo iné špecifikum, ale je to dosť. Takze šanca znížiť výživné vzhľadom k tomu že pribudne ďalšie dieťa tu je

11silvia11
autor
10. apr 2023

@pribinak Ďakujem,aspoň niekto odpovedal to,čo som hlavne chcela vedieť.Deti nemajú znevýhodnený zdravotný stav.Nemal pri tom právnika ,bývala chcela dokonca 800 eur,ale sudca jej povedal,že už 600 eur je nadštandardne výživné .

pribinak
10. apr 2023

@11silvia11 treba to postaviť na tom, že nechce nijak deti znevýhodniť, ale že proste už nemá taký príjem a narodilo sa mu ďalšie dieťa
Aj toto dieťa potrebuje svoje.

Dáva deťom niečo na sviatky? Vianoce?
Berie si ich na nejaké výlety, …..kúpi iné sem tam niečo?
Ak áno, tak treba to povedať, aby to nebolo take že nemá o deti záujem

Bábätko má tiež svoje potreby

basska_b
10. apr 2023

@11silvia11 Podla zakona ma na to narok/pravo, proste ked sa mu zmenili pomery, nech si kludne zaziada. A voci tretiemu dietatku bude mat tiez vyzivovaciu povinnost, len musi sa najprv narodit, mat rodny list, az potom chodte na sud. Ano, v praxi pri kazdej zmene v style - dieta nastupuje na ZŠ, SŠ, VŠ - sa ziada o zvysenie a castokrat je to aj o 100 eur, hlavne v tejto dobe inflacie...

sissy27
10. apr 2023

@11silvia11 kde som napisala, ze nema pravo byt stastny a mat novy vztah? 🤔 urcite ano, aj deti si moze spravit kolko vladze, len jednoducho treba ratat s tym (on aj jeho nova partnerka), ze voci kazdemu z tych deti bude mat este niekolko dlhych rokov vyzivovaciu povinnost a na starsie deti budu tie vydavky vzdy vyssie. A zbytocne tu okydavas jeho ex aka bola/je hrozna… sama si tie deti nespravila ani jej z neba nespadli len tak 🙂 a 600€ na dve deti zas taky nadstandard v dnesnej dobe nie je. V mojom okoli je to uplne bezna suma. Nieco mozno sud znizi, ale necakajte, ze zo 600€ to pojde na 300€.

ropucha6
10. apr 2023

Vsak nech poda navrh na znizenie. Byt na mieste ex, podam automaticky protinavrh na zvysenie. Moj nazor je, ze chlap je chudak a ked na to nema, nema si robit dalsie deti.

lienka.7
10. apr 2023

@11silvia11 dôležité sú platové pomery. Ako ti pise
@pribinak zdokonaľovať všetko a ideálne po narodení babatka.
A určite nech si vezme pravnika!!!

pribinak
10. apr 2023

Baby čo ste take útočne? Však nepoznáte ani otca a ani matku.

Ja by som chcela vidieť tie náklady jed súd dal 300 eur na dieťa
Nieže nedoprajem, ale čisto zo zvedavosti

Keď tu žena začína nový život všetky ste Juj chod za šťastím a keď muž tak je to chudák čo si nemá robiť deti
Ale veď starať sa majú obaja rodičia

pribinak
10. apr 2023

Matke radite aby hneď dala proti návrh na zvýšenie, ale to je nelogicke a zbytočne a sudy sú potom zavalené zbytočnými procesmi a všetko preto trvá tak dlho

som_realistka
10. apr 2023

@pribinak každý má nárok na druhú šancu, nový život, a keď ma výživné 600E, tak to bolo asi na základe vycislenych nákladov, alebo dohody. Je v poriadku, keď pôjde požiadať o zníženie výživného, ale v poriadku je aj keď sa bývalá bude brániť. Však jej sa tiež výdavky neznižuju.

pribinak
10. apr 2023

@som_realistka však píšem že čisto zo zvedavosti by sim chcela vidieť tie náklady

Ale podávať protinávrh je nelogicke

kaktusik007
10. apr 2023

@11silvia11 stalo sa mi to, ex splodil tretie dieta a ziadal znizit vyzivne - kedze uz nemal tu pracu co predtym - znizili o cca 16%. Tvoj zaraba v zahranici, a uprimne vyzivne 250 eur na skolaka je take na prvy stupen este ok, druhy stupen uz fakt ze na hrane. takze znizenie vyzivneho o viac ako 50 eur na dieta naozaj necakaj a aj to bude boj.
aprop, pracuje v zahranici --- kto pobera zo zahranicia rodinne pridavky? exka?
@pribinak 250 eur mesacne je vyzivne tak pre prvy stupen, druhostupniar by mal mat aspon tych 300... samozrejme zalezi od platu rodica, ak robi za 900 netto sotva da 550 na vyzivne, avsak pri plate cca 1300 netto by to uz malo byt taketo vyzivne samozrejmostou

11silvia11
autor
10. apr 2023

@pribinak presne tak,nikto nevie aké súkromie kto má,ďakujem😊

11silvia11
autor
10. apr 2023

@kaktusik007 aké rodinne prídavky zo zahraničia,ona poberá z SVK a on nepoberá nič .

11silvia11
autor
10. apr 2023

@kaktusik007 keď súd rozhodol ,tak jedno dieta malo 5 a druhé 7 rokov,takže škôlkar a prvý stupeň .

matkahelka
10. apr 2023

@pribinak poviem ti novinku, ale ziadne realne naklady vycislene mat nemusela, ak mal otec vysoky prijem. dieta na pravo na zivotnu uroven rodicov aj ked ti uz spolu neziju. moja byvala suseda berie na 3 deti 2100€ vyzivne a mimo toho otec plati vsetky kruzky, aj kredity na mobil dvom starsim detom detom. ak raz ma otec vysoko nadstandardny prijem, sud nebude zaujimat, ci matka vie vycislit kazde euro. cast dostane k rukam a cast na ucet ako sporenie pre deti. a zas budme realisti, 300€ je v dnesnej dobe na dieta vela? v koncinach, v ktorych zijem ja, urcite nie. mna len plienky a sunar stoja mesacne 200€.

11silvia11
autor
10. apr 2023

@matkahelka no vidíte a nás čaká bábätko ,aj my budeme mať výdavky ,ako vy na dieťatko .Treba zohľadniť všetky deti.

pribinak
10. apr 2023

@matkahelka ale prosím tá, aká novinka.
Napíšem ešte raz, chcela by som vidieť náklady 300 eur na škôlkara

matkahelka
10. apr 2023

@11silvia11 samozrejme, to som isla napisat. ale to dieta sa najprv musi narodit. sud nezaujima, ci a kolko caka deti, sud zaujimaju uz narodene deti. a suhlasim s komentom vyssie, ze matka urcite da protinavrh - inflacia a dieta ide do skoly. v konecnom dosledku skoncite mozno na tom, ze jemu neznizia a jej nezvysia.

11silvia11
autor
10. apr 2023

@matkahelka ako ma ona infláciu ,ma ju aj on aj všetci.Však samozrejme ,rátame aj s tým ,že to ostane na 600eur.Boli by sme vďační právnikovi,keby aspoň bolo znížené o 50 eur na dieta.

kaktusik007
10. apr 2023

@11silvia11 pises ze tvoj pracuje v zahranici. teda je asi moznost poberania rodinnych pridavkov z tejto krajiny. Tak nech si ich proste vybavte na vsetky deti a je po probleme - a mozno ex bude ochotna vyzivne o tu stovku znizit... ked bude sucinny a pomoze s vybavovanim pridavkov... a mozno ani nie, ale zahranicne pridavky by boli fajn aj pre vase dieta, ked sa narodi.

matkahelka
10. apr 2023

@pribinak a ja pisem este raz, ze ona ich dokladovat nemusi. ani moja suseda nemala v case rozhodnutia sudu na skolkarku a 2 druhakov naklady 2100€. len stacil dobry pravnik. a samozrejme vysoko nadstandardny prijem otca. a zas, kebyze velmi chcela, staci, ze da dieta do sukromnej skolky, zaplati mu nejake kruzky, jedna druhotriedna zimna kombineza stoji 100€.

kaktusik007
10. apr 2023

@11silvia11 50 eur na dieta znizenie je 100 mesacne... to fakt ides riesit a rodinne pridavky zo zahranicia si nevybavis??? 🤦‍♀️

11silvia11
autor
10. apr 2023

@kaktusik007 už sa to riešilo,nemá nárok ,podmienky v tom štáte sú ,že musí u nich pracovať 5 rokov a mat rovnaké bydlisko ,ako deti,proste nelogicke.

kaktusik007
10. apr 2023

@11silvia11 aka je to krajina?

11silvia11
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz