Je neplatenie alimentov pre nedostatok príjmu trestný čin?

Zodpovedané
22. jún 2023

Dobrý deň,

môj bývalý partner neplatí už 6. mesiac alimenty na naše dve deti. Vraj čaká pokým mu niekto niečo vyplatí. Pracuje ako živnostník.

Podala som trestné oznámenie na polícii a tam mi bolo povedané, že ak nemá prostriedky, tak sa to nepovažuje za trestný čin. Chcem ale doplniť, že jeho súčasná manželka dobre zarába a stávajú si dom. Ona financuje, on na ňom robí.

Započítava sa aj jej výplata a dom, ktorý stávajú do jeho príjmu?

Skôr sa domnievam, že ex nechce priznať žiaden majetok a ani príjmy z dôvodu toho, aby mu nič zo strany zákona nehrozilo.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to, že Váš bývalý partner nemá prostriedky a neplatenie výživného sa nepovažuje za trestný čin, môže byť za istých okolností možné, ale nakoľko neplatí vôbec, tak mám za to, že polícia mohla pochybiť. Nepoznám však podrobnosti Vášho prípadu, preto Vám neviem relevantne odpovedať.

Ohľadom príjmu manželky Vášho bývalého partnera - berie sa do úvahy aj jej príjem a majetok, avšak len okrajovo, teda ohľadom zistenia životnej úrovne bývalého partnera.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz