Mám šancu uspieť s podaním návrhu na zvýšenie výživného?

Zodpovedané
6. feb 2023

Dobrý deň,

s bývalým manželom mám dve maloleté deti. Súd mu priznal vyživovaciu povinnosť 170 eur na obe deti v dobe, keď bola prvá vlna covidu a mal menší príjem. Syn má 6 rokov, dcéra 3. Obaja chodia do škôlky a sú pomerne často chorí. Dohodli sme sa mimosúdne na 200 eurách, ktoré pravidelne platí. Okrem toho sa ale inak nepodieľa ani na výchove ani na výžive detí. Ja mám 370-eurový rodičovský príspevok a súčasný manžel zarobí okolo 650 eur. Spolu máme ročné dieťa. Výdavky na deti sa mi zvýšili, keďže je všetko neskutočne drahé.

Chcela by som podať návrh na zvýšenie výživného na 280 eur, keďže bývalý manžel zarába okolo 4 000 - 4 500 eur, ale platí 300 eur aj na ďalšie dve deti, ktoré má s inou ženou.

Mám šancu uspieť s podaním návrhu na zvýšenie výživného?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko slovenské súdu nepoznajú žiadnu tabuľku výživného, neviem Vám povedať, či Vám súd výživné zvýši. Predpokladám však, že áno. Pomery na strane detí (predpokladám nástup do školy a škôlky podľa veku) zmenili. Taktiež sa zmenili aj Vaše pomery - ste na rodičovskom. Otec Vašich detí má nadštandartný príjem a vzhľadom k nemu sa mi zdá určené výživné nízke.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz