Aké výživné môžem žiadať na dve deti, keď bývalý zarába 4600 eur?

Zodpovedané
12. sep 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom výšky výživného na deti. S prvým manželom mám 2 deti: Syn má 7 rokov, v septembri nastupuje do školy, dcéra 4 roky a ide do škôlky.

Súd mu nariadil platiť na obe deti pred 4 rokmi 170 eur. No odvtedy som sa znovu vydala a mám ďalšiu dcérku, ktorá má rok a pol. Poberám rodičovský príspevok s prídavkami na deti vo výške 481 eur. Bývalý neposiela 170 eur ale 200 eur a manžel zarobí okolo 1000 eur. Platíme nájomné za bývanie, energie, lekárov, lieky, škôlku, drogériu, jedlo... Bývalý manžel deťom nekupuje nič naviac. Ani na narodeniny či na Vianoce alebo sviatky, len pošle tých 200 eur. On má tiež ešte dve deti, na ktoré platí výživné 300 eur mesačne. Zarába ako zvárač 4600 eur v čistom.

O aké vysoké výživné by som mohla požiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podmienkach právneho poriadku SR neexistuje tzv. tabulkové ani odporúčacie výživné a výška výživného vždy záleží od majetkových pomerov rodičov a potrieb detí. Nedá sa paušálne na základe Vašich informácií určiť, že akú výšku výživného by ste mohla žiadať.

Vždy však klientom doporučujem žiadať vyššiu sumu výživného s tým, že súd nie je týmto návrhom viazaný.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz