Môže vôľa maloletého dieťaťa ohľadom bývania zavážiť na súde?

Zodpovedané
10. nov 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom syna a jeho zverení do opatery po rozvode. Môj 5-ročný syn si presadzuje, že chce bývať u dedka a babky z otcovej strany, kde sme bývali doteraz všetci spolu. Nechce bývať so mnou.

Ak by sa konal súd ohľadom syna, v koho opatere bude po rozchode?

Môže vôľa maloletého dieťaťa zavážiť na súde?
Ďakujem

Dobrý deň,

to, či vôľa Vášho syna na súde zaváži, záleží od jeho rozumovej a vekovej vyspelosti a schopnosti chápať vzniknutú situáciu.

Vo väčšine prípadov u takto malých detí ich názor nemá až tak veľkú váhu ako napr. názor 11-ročného dieťaťa. Ak by sa konal súd ohľadom práv a povinností k Vášmu synovi, tak na základe Vami zadaných informácií Vám neviem posúdiť, komu bude dieťa zverené do výlučnej starostlivosti.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz