Môžem žiadať výživné počas trvania manželstva?

Zodpovedané
7. mar 2022

Dobrý deň,

manžel mi dáva mesačne 500€ na účty a domácnosť, ja pracujem na čiastočny 50% úväzok. Nevychádzame spolu dobre a ja neviem akú dostáva výplatu.

Pracuje v štátnej správe a pred piatimi rokmi mal 1200€ v čistom. Máme 7 ročné dieťa. Vyhráža sa mi, že si mám nájsť lepšiu prácu, že mi nebude dávať už nič. Ja mám plat okolo 200€ v ćistom a z peňazí od neho platím účty a stravu.

Môžem žiadať súdom určiť výživné na dieťa a aj na seba?

Koľko môžem žiadať?

Z menej ako 500€ nevyžijem.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

výživné medzi manželmi je možné, ale v praxi málo využívané, lebo poškodzuje vzťahy medzi manželmi, ktoré končí následne často rozvodom. Manželia majú mať v zásade rovnakú životnú úroveň.

V zmysle § 71 Zákona o rodine: "(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť."

Čo sa týka výživného na dieťa, taktiež môžete podať návrh na súd a žiadať výživné pre dieťa.

Čo sa týka výšky výživného, nie som schopná vzhľadom k poskytnutým informáciám sumu uviesť. Výška výživného je však na posúdení súdu, ktorý Vám môže určiť sumu odlišnú od tej, ktorú požadujete.

V prípade záujmu a potreby právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz