Musím zaplatiť dlh po otcovi, aj keď som po ňom nezdedila žiadny majetok?

Zodpovedané
20. mar 2022

Dobrý deň,

pred 12 rokmi nám zomrel otec a prebehlo dedičské konanie. Ja osobne som nezdedila žiadny majetok. Po 6 rokoch mi prišla obálka, že som vraj neuhradila pôžičku po otcovi, o ktorej som vôbec netušila. Poslali aj kópiu zmluvy, kde bolo uvedené v kolónke deti, že žiadne nemá a neplatí výživné. To nebola pravda, pretože otec na nás výživné platil, takže ešte aj v tej zmluve boli nepravdivé údaje.

Musím tento dlh zaplatiť, alebo je to už premlčané?

Musím ten dlh zaplatiť, aj keď som nezdedila žiadny majetok?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedený dlh si mala spoločnosť, teda veriteľ prihlásiť do dedičského konania. Ak si dlh neprihlásila, nemôže po dedičoch požadovať jeho úhradu.

Predpokladám, že ste dedičstvo ako celok odmietla, takže ste odmietla nielen aktíva ale aj pasíva.

Uvedený dlh však môže byť aj premlčaný, nakoľko premlčacia doba sú 3 roky a pri dlhu by mala počínať poslednou zaplatenou splátkou.

V každom prípade by som dlh na základe Vami poskytnutých informácií neplatila a s príslušnými dokladmi by som sa poradila s advokátom.

V prípade potreby právnych služieb alebo právneho zastúpenia ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz